Certification Specialists

Dennis Lundeen

Program Manager
Assignments:

  • OSCS Manager
  • Oregon representative to AOSCA

 

Andy Altishin

Counties: (Lead) Washington, Yamhill, Multnomah, Columbia, Union, Wallowa, Baker, Malheur
Crops: Grasses, Small Grains, Vetch, Brassica, Sunflower, Annual Rape, Clover, Alfalfa, Radish Assists with Corn, Potatoes, Mint
Assignments:

  • Cereals Advisory Committee (secretary)
  • Sunflower Inspection Program Coordinator 
  • Approved Warehouse Program Coordinator
  • Isolation Lot Review Program

 

Mary Beuthin

Counties: (lead) Benton, Polk, Umatilla, Morrow, Gilliam
Crops: Grasses, Corn, Chickpea, Field Bean, Safflower; assists with Clover, Small Grains, Potatoes, Mint, Alfalfa
Assignments:

  • Early Sampling Program Coordinator
  • Bean Inspection Program Coordinator 
  • OECD Pre-Controls
  • Bentgrass Certification Program Coordinator

 

Tami Brown

Counties: Seedstock--Statewide; (Lead) Jefferson, Sherman, Wasco, Crook, Deschutes, Wheeler
Crops: Grasses, Corn, Alfalfa, assists with Clover, Bentgrass, Small Grains, Potatoes
Assignments:

  • Seedstock Certification Program Coordinator
  • Central Oregon Counties (crop inspection coordinator)
  • Corn Program Coordinator
  • Grass and Legume Advisory Committee (secretary)

 

Terry Burr

Counties: (Lead) Clackamas, Douglas, Jackson, Josephine, North Marion
Crops: Grasses, Seashore Paspalum, Mint, Potatoes; assists with Legumes, Small Grains 
Assignments:

  • Mint Rootstock Inspection Coordinator
  • Certification Activity Summary Report
  • Cert-Cert Seedstock Approvals
  • Potato Winter Grow-Out Program Coordinator
  • Modified Land History Program--assist

 

Rachel Hankins

Counties: Bentgrass--Statewide; (lead) Central Linn
Crops: Grasses, Small Grains; assists with Clover, Corn, Potatoes, Mint, Sugar beets
Assignments:

  • Transfer Certificate Coordinator
  • Seed Conditioners Advisory Committee (secretary)
  • Seed Samplers Training and Support
  • OECD Program Coordinator 
  • County Certification Budget Allocations
  • Interagency Certification
  • Seedling and Crop Application Review
  • Variety Application Review
  • OSCS Records Requests
  • Field Extensions

 

Jeff McMorran

Counties: Potatoes--Statewide; (Lead) Klamath, Lane, South Linn; (Assist) Jefferson, Crook, Deschutes
Crops: Grasses, Potatoes, Meadowfoam, Corn
Assignments:

  • Potato Certification Program Coordinator
  • Greenhouse Advisory Committee
  • Potato Advisory Committee (secretary)
  • Potato Field Inspection Program
  • Potato Latent Virus Testing Program Coordinator
  • Potato Shipping Certificates
  • Annual Ryegrass Early Tagging Program Coordinator 

 

Barry Schrumpf

Counties: Harney, Lake; assist in South Marion, North Linn
Crops: Forest Reproductive Materials, Native Plants (Pre-Variety Germplasm)--Statewide; assists with grasses
Assignments:

  • Aerial Inspection and Helicopter Program Coordinator
  • Forest Reproductive Materials Program Coordinator
  • Native Plant Certification (PVG) Program Coordinator
  • Small Grains Program--assist

 

John Zielinski

Counties: Marion, North Linn
Crops: Small Grains -- statewide, Grasses; assists with Legumes, Mint
Assignments:

  • Small Grains Certification Program Coordinator
  • Modified Land History Program Coordinator
  • ATV Program
  • OECD Post Control Program
  • Small Grains Shipping Certificates

 

Iraj Motazedian

Seed Certification Specialist 1989-2013

 

Office Personnel

Brandi Cox 

Office Manager
Assignments:

  • Office Management
  • Billing
  • Refunds
  • Certification Tag Inventories/Orders
  • Review of requests for online access to certification files

 

Lisa Higgs

Administrative Program Assistant
Assignments:

  • Tag Printing Coordinator
  • Analyzes and Interprets Seed Lab Reports
  • Mixtures, Blends, and Reissues
  • General Office Support
  • Advanced Tagging Requests
  • Movement of Untagged Certified Seed
  • Company Tag Audits
  • Inventory
  • Variety Files
  • Potato Program Support

 

Mel Laam

Assignments:

  • Tagging and Printing Specialist 
  • Advanced Tagging Requests
  • Analyzes and Interprets Seed Lab Reports
  • Mixture/Blend/Reissue Packet Audits
  • Deposits
  • Refunds
  • Travel Reimbursements
  • General Office Support
  • Handbook

 

Computer Information Systems

Chris Wallace

Software Engineer 
Assignments:

  • Develop software specifically for Seed Certification
  • General IT duties 

 

Farhad Shafa

Information Technology Manager
Assignments: IT Management